Když boty, tak botasky!

Minulý týden jsme zahájili výstavu Když boty, tak botasky! v nově otevřeném Retromuseu Cheb. Jedná se o vůbec první zpracování pohledu na značku Botas tohoto typu. K výstavě byl vydán stejnojmenný obrázkový katalog, který je dostupný na našem eshopu i v obou obchodech v Praze. Výlet do Chebu vřele doporučujeme, a to nejen kvůli botaskám, ale i celému Retromuseu a vůbec nečekaně působivému městu Cheb. Výstava je k vidění do 31. 8. 

Výstava Když boty, tak botasky! připomíná fenomén značky, která pro mnoho Čechoslováků představuje vzpomínku na vlastní mládí. Zaměřuje se na období od vzniku značky v 60. letech do nejproduktivnějších 80. let a dotýká se i současného labelu BOTAS 66. Nechává nahlédnout do historie obuvnického podniku, pozadí výroby, známého i méně známého sortimentu nebo také různých forem propagace. Ukazuje slavné osobnosti československého vrcholového sportu, které se značkou Botas úzce spolupracovaly, i drobné příběhy lidí ze širší veřejnosti, u nichž sport a botasky pronikly do životního stylu. V neposlední řadě představuje i příběh dvou studentů, kteří značku dokázali v roce 2008 vrátit do povědomí.

“Oslovení ze strany Retromusea si velmi vážíme zejména proto, že za jeho vznikem, celkovou koncepcí a přípravou stálé expozice, která je zpracovaná skutečně vyčerpávajícím způsobem, stojí významné osobnosti z oblasti teorie a historie designu a instituce jako Umělecképrůmyslové muzeum nebo Národní technické muzeum v Praze.

Retromuseum projevilo konkrétní zájem zahrnout do výstavy vedle historické části o sportovní značce Botas také sekci o současném lifestylovém labelu BOTAS 66. Definitivně se tak potvrdilo, že botasky mají své právoplatné místo na poli českého designu,” říkají o projektu kurátoři Darina Zavadilová a Jan Kloss.

Když boty, tak botasky! 
Fenomén Botas v Československu
Retromuseum Cheb
náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 17
Cheb 

Otevřeno út – ne 10 – 17
Vstupné: 80 Kč (platí do celého Retromusea vč. stálé expozice)
www.retromuseum.cz 

Kurátoři, koncept výstavy a katalogu: Darina Zavadilová, Jan Kloss
Vizuální koncept a architektonické ztvárnění: Jan Kloss, Matěj Činčera
Fotografové projektu: Jan Kloss, Matěj Činčera
Překlady: Zuzana Těťálová
Výroba expozice: Studio Činčera

Exponáty laskavě zapůjčili:
BOD BOD BOD s.r.o., Botas a.s., Městské muzeum ve Skutči, Shoeast, soukromí majitelé

Děkujeme všem, kdo se zapojili do příprav – poskytli nám své archivy, dodali texty nebo přispěli cennými informacemi.

Jmenovitě to jsou: Libor Aksler, Jan Čapek, Studio Činčera, René Doubek, Jaroslava Hajná, Milada Hartlová, Helena Heckelová, Aneta Hejnová, Pavel Hladík, Věra Kajzrlíková, Eva Korbelová, Jakub Korouš, Vojtěch Kotek, Tereza Malcovská, Milan Mlynář, František Nestával, Daria Nováčková, Jaroslav Polanecký, Stanislav Procházka, Blanka Řezáčová, Juraj Šuška, Magdaléna Trčálková, Zdeněk Vrbenský, Josef Zavadil, Robert Zelinka a další.